Habsburg trio – 16. 04. 2018.

Koncertom Habsburg tria u ponedjeljak 16. 04. 2018. godine nastavljamo MAGsezonu, koncertnu sezonu u organizaciji Udruge mladih akademskih glazbenika (MAG). Osma je to koncertna sezona za redom koju ova nagrađivana udruga organizira u različitim koncertnim prostorima u Splitu.

Šesti koncert ovogodišnje MAGsezone održat će se u dvorani Muzeja grada Splita s početkom u 19:30 sati. Suorganizatori koncerta je Muzej grada Splita.

Na programu će se naći djela: nadvojvode Rudolfa von Habsburg-Lothringena Domenica, Roberta Muczynskog, Mirka Krstičevića i Carla Frühlinga.

TRIO HABSBURG svojim imenom povezuje udaljene krajeve srednje Europe iz kojih su potekli članovi trija, ali istodobno odaje počast kompozitorima koji su pisali za taj krajem 19. stoljeća vrlo popularni sastav. Sto godina nakon raspada Habsburške monarhije gotovo sve se promijenilo, svijet sigurno nikad više neće biti isti, a opet milijuni ljudi godišnje posjećuju Beč i diveći se njegovoj arhitekturi i bogatstvu kulturnih događanja. Na nama je da trajne vrijednosti koje smo baštinili iz tog vremena njegujemo i promičemo na svojim koncertima, otkrivajući današnjoj publici zaboravljeno blago komornog repertoara za trio. Prvi koncert trija u ovom sastavu posvećen je djelima skladatelja koji su poput članova trija potekli iz države koje su nekad bile rubne provincije velike Habsburške monarhije. Iz kraljevske dinastije Habsburg-Lothringen potječe skladatelj po kojemu smo nazvali ovaj trio, Beethovenov učenik i veliki prijatelj Nadvojvoda Rudolf kojemu je veliki majstor posvetio nekoliko svojih značajnih kompozicija, a u čijem se Triju za klarinet, violončelo i klavir osjeća značajan utjecaj Beethovena.

Carl Frühling rodom je iz Lavova (Galicija, u to vrijeme dio Austrougarske monarhije, današnja Ukrajina), a djelovao je u Beču. Bio je pijanist, klavirski suradnik i skladatelj čija je ostavština nepravedno zaboravljena nakon propasti Monarhije. Veličanstveni trio u a-molu napisan je u tradiciji kasnog romantizma, te se vratio na koncertne programe zalaganjem britanskog čelista Stevena Isserlisa.

Robert Muczynski bio je američki skladatelj poljskog porijekla iznimno cijenjen i izvođen. Njegov Fantasy trio klasično je formalno koncipiran uz slobodniji tretman disonanci i metra. Skladba Mirka Krstičevića vrijedan je doprinos inače malobrojnim skladbama hrvatskih skladatelja za ovaj sastav.

Splitski gitaristički kvartet – 09. 04. 2018.

Koncertom Splitskog gitarističkog kvarteta u ponedjeljak 09. 04. 2018. godine nastavljamo MAGsezonu, koncertnu sezonu u organizaciji Udruge mladih akademskih glazbenika (MAG). Osma je to koncertna sezona za redom koju ova nagrađivana udruga organizira u različitim koncertnim prostorima u Splitu.
Peti koncert ovogodišnje MAGsezone održat će se u dvorani Muzeja grada Splita s početkom u 19:30 sati.
Suorganizatori koncerta su Muzej grada Splita i Udruga GitareSt.

Na programu će se naći djela skladatelja Domenica Scarlatija, Claudea Debussy-ja, Ivana Božičveića, Vlade Sunka, Paula Belinattia.

Splitski gitaristički kvartet je dobitnik nagrade „Zlatni akvarel“ za doprinos glazbenoj sceni grada Splita koju dodjeljuju Hrvatska glazbena unija i Grad Split, te nagrade „Osmijeh Biokova“ za najbolji koncert klasične glazbe održan u okviru festivala Makarsko kulturno ljeto 2015. godine.

Kvartet je osnovan 2010. godine s težnjom obogaćivanja hrvatske i splitske gitarističke scene, a čine ga nagrađivani splitski gitaristi, bivši učenici i studenti splitskih glazbenih škola i Umjetničke akademije: Kajo Milišić, Josip Dragnić, Goran Cetinić Koća i Martin Andrijašević.

Za vrijeme kontinuiranog višegodišnjeg djelovanja Splitski gitaristički kvartet je premašio početnu svrhu postojanja, te je ostvario zavidnu međunarodnu koncertnu aktivnost. Kvartet je održao koncerte u Njemačkoj, u okviru Međunarodnog gitarističkog festivala u Augsburgu, tri koncerta u Luksemburgu, od kojih se posebno ističe onaj održan u siječnju 2017. u okviru prestižnog ciklusa koncerata klasične glazbe „Les concerts du Foyer Europeen“. Početkom 2018. Kvartet odlazi na europsku turneju u okviru koje je održao koncerte u Luksemburgu, Španjolskoj (Međunarodni festival komorne glazbe u Torreperogilu – Andaluzija) te koncert u zgradi Sofijske filharmonije u Bugarskoj u okviru festivala Musica Europa 2018. organiziranog povodom predsjedanja Bugarske Vijećem Europske unije.

Izvedbe Splitskog gitarističkog kvarteta su više puta emitirane u radijskom eteru u programu Hrvatskog radija Prvi program, Treći program te u emisijama HR – Radio Splita. Na programu Kvarteta se uz obrade i djela originalno napisana za ovu vrst sastava, redovito nalaze i skladbe domaćih autora, što je u skladu s težnjom članova Kvarteta da podrže hrvatsko glazbeno stvaralaštvo.

www.splitguitar.com